Jak správně psát a posílat texty při online lekcích?

Přihlásili jste se na můj online skupinový kurz češtiny pro cizince na Zoomu? Nebo máte individální online lekce? Poprosila jsem vás, abyste napsali za domácí úkol nějaký text? Prosím, podívejte se na tohle video, jak správně napsat, vyfotit a poslat ručně psané domácí úkoly. Děkuji!

(Nějaké tipy k psaní najdete také zde.)

Jak správně napsat a vyfotit texty (domácí úkoly)?

Pište rukou

Když píšete text pro mě, já preferuji, abyste psali rukou. Je lepší, když píšete rukou, protože se potom více naučíte, více si zapamatujete, váš mozek u toho víc pracuje (nebo pracuje jinak).

Pište perem/propiskou

Prosím, pište perem nebo propiskou, nepište obyčejnou tužkou. Je dobré, když píšete modrou nebo černou, tzn. nějakou barvou, která je výrazná (kontrastní). Když píšete obyčejnou tužkou, text není tak čitelný, hlavně, když nepíšete na bílý papír, ale když píšete na čtverečkovaný nebo linkovaný papír.

Papír A4

Ideální velikost papíru, myslím, je A4. Když vás poprosím, abyste napsali text, který má možná 200 slov, tak strana A4 na to stačí. Samozřejmě, že každý z vás má jiné písmo, ale je lepší jeden velký papír než deset malých papírů. Děkuji.

Čistý bílý papír

Taky je nejlepší, když píšete na čistý bílý papír bez linek a čtverečků. Linky a čtverečky možná nejsou tak velký problém, ale barevné papíry, tmavé papíry nejsou ideální. Mezi písmem a papírem musí být dostatečný kontrast, aby nebylo těžké váš text číst.

Nechte mi místo!

A ještě další důležitá věc je, abyste nechali prostor pro mě. Prosím, nechte místo na moje opravy a komentáře. Nechte mezi řádky dostatečné mezery, abych tam mohla psát. Když píšete moc hustě, tzn. vaše řádky jsou moc blízko sebe, nemůžu tam nic vpisovat, a to je problém. Chci vám ukázat, kde jste udělali chybu, jak změnit pořádek slov, jaké slovo nebo jaká formulace by byla lepší… K tomu potřebuju místo mezi řádky – ale také trochu místa vlevo a vpravo vedle textu.

Máte skener?

Jestli ano, výborně. Nejlepší je text naskenovat, potom je jeho kvalita a čitelnost perfektní. Preferuju formát JPG, ale i pdf může být.

Fotíte? Potřebuju fotku kvalitní

Jestli mi text vyfotíte na mobil, dobře, může být. Ale musíte dát pozor na tyto faktory:

  • Dobré světlo. Foťte tak, aby světlo bylo pokud možno konzistentní, aby byla stejně osvětlená celá stránka – nesmí být na části stránky jasné světlo a na jiné části tmavý stín.
  • Vyfoťte celý svůj text. Někdy se stane, že studenti nezkontrolují fotku a nejsou tam například konce slov nebo konce vět, takže dejte pozor, abyste vyfotili všechno.
  • Nejlepší je formát 3:4. Když vyfotíte to, co vidíte na displeji mobilu, není to ideální, protože nahoře a dole pak je moc zbytečného místa.
  • Ostrost a kvalita. Potřebuji, aby vaše fotka byla kvalitní a ostrá. Když vaše fotka není dobrá a já tam potom píšu, dělám komentáře a uložím fotku, ty komentáře jsou potom takové zkreslené, rozmazané a pro vás je potom těžké přečíst, co jsem to tam napsala a změnila. Takže zkontrolujte, že fotka je dobrá, že ji můžu zvětšit na tabletu nebo počítači.

Až vám text vrátím…

Dobře si přečtěte, co jsem opravila, a jestli tam je něco, čemu nerozumíte, tak se mě zeptejte, napište mi. Někdy tam já sama nerozumím, co jste napsali, a v textu udělám otazník. To znamená, že nerozumím, co jste chtěli říct, nebo nerozumím formulaci. Někdy taky nemůžu přečíst, co jste napsali.

A ještě jedna důležitá věc a důležitá část vašeho učení: Doporučuji přepsat celý text ještě jednou, to znamená napsat ho do sešitu nebo na nový papír a opravit ty chyby nebo ty formulace, které tam nebyly správně. Věřím, že nestačí opravit chyby ve starém textu. Hlavně jestli jich je hodně, tak je to potom takový chaos, není to hezké. A když to budete číst za nějaký čas, tak možná sami po sobě nepřečtete, co jste napsali.

Než vůbec začnete psát…

Dobře si přečtěte zadání. Přečtěte si, co od vás chci, a jestli nerozumíte, tak se zeptejte. Můžete se zeptat jiných studentů, jestli máte lekce v kurzu, nebo se zeptejte mě přímo na lekci, nebo mi můžete napsat i po lekci, jestli potřebujete zkontrolovat, co přesně musíte psát.

A jestli je v úkolu minimální nebo maximální počet slov, tak to musíte dodržet. Jestli vám řeknu napište MINIMÁLNĚ 100 slov a vy napíšete 80 slov nebo 50 slov, tak to je špatně, není to dostatečné. Ale jestli tam je, že musíte napsat maximálně 150, slov mi napíšete 200 slov nebo 250 slov, tak to taky není dobré. Dávám vám minimální a maximální počet slov proto, abyste trénovali na zkoušku, na test. Když na zkoušce napíšete příliš málo slov, možná nedostanete žádné body, nesplníte úkol, ale když napíšete slov příliš mnoho, je to taky špatně, protože tam můžete udělat více chyb a každá chyba je potom počítána a můžete za ní ztrácet nějaké body. Naučte se dodržovat počet slov! A prosím vás, i taková ta krátká slova, jako je Z, S, K nebo SI, BY, SE, se počítají jako slovo!

Děkuji, že jste si tohle přečetli, protože nám to pomůže, vám i mně, abychom psali a četli lepší texty. Přeji vám hodně štěstí při psaní!

Máte ještě otázky? Napište mi!

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop